Jak správně stanovit tržní cenu

04.11.2021

Při prodeji bytu/nemovitosti je správné nastavení tržní a nabídkové ceny klíčové pro úspěch. Nejčastější postup je asi takový, že se podíváte na velké realitní servery, abyste zjistili, za jaké ceny se ve vaší lokalitě nemovitosti aktuálně nabízí.  Jenže ...   je to podobné jako s lidmi - každá nemovitost je jiná. I když třeba na první pohled vypadají stejně, při bližším zkoumání zjistíte, že to není tak úplně pravda.  O ceně pak rozhoduje spousta faktorů a okolností, které je potřeba brát v potaz. 

Největší roli hraje lokalita, umístění a poloha bytu, ale také třeba podlaží a stav domu, forma vlastnictví, hospodaření SVJ nebo družstva, okolí domu, dostupná infrastruktura, technický stav bytu a další. V neposlední řadě je také dobré vědět, jaké byly skutečně realizované prodejní ceny bytů v okolí, protože nabídkové ceny se od těch konečných prodejních mohou lišit klidně i o 10-20%. Takové informace se dají zjistit z katastru a makléři s těmito daty již dnes celkem běžně pracují. 

Chybou, která by vás ve výsledku mohla připravit o desetitisíce, možná statisíce, je neuvážené "nastřelení" vysoké ceny, protože "Franta říkal, že to za to prodám". I cenovou rezervu je dobré nastavit s citem tak, aby se z bytu nestal "předražený ležák", o který nikdo nestojí.

Nejste-li si jistí, můžete mě kontaktovat pro nezávaznou konzultaci, ráda se Vám budu věnovat.